KafeTürk


KafeTürk Paylaşım MeRKeZi
 
AnasayfaMeGaPoRTaLSSSAramaKayıt OlGiriş yapDost Siteler

Türkçe'ye SAYGI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
ByMeGa
Admin
Admin
avatar
Yeni tema ve butonlarımız hayırlı olsun
Üye bilgileri
Cinsiyet: Erkek
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 26/04/08
Mesaj Sayısı : 488
Nerden : KoNyA-KarAmaN
Lakap :
Başarı Puanı: 1488
Kullanıcı profilini gör http://www.tuning70.net
MesajKonu: Türkçe'ye SAYGI Perş. Tem. 17, 2008 2:53 pm

Türkçeye saygısı olmayan kişiler yerli yersiz yabancı sözler söyleyerek bilgiçlik taslamaktalar, böylece ne kadar kültürlü olduklarını kanıtlamak istemektedirler.
Bu konuda birkaç örnek verelim.
İnkılap köklü yenilik, yenileşme demektedir. Buna karşılık devrim, dönüşüm gibi Türkçe sözler konulmuştur. Bunu bilmeyenler inkilap diyerek köpekleşme dediklerinin farkına varmıyorlar. Yani bir ı harfi i oluyor, anlam bozuluyor.râkip binen demektir, merkep oradan gelmedir. Oysa rakip hasım anlamındadır. a harfi uzatılınca yanlış oluyor. peş ön demektir ama bizimkiler arka anlamında kullanıyorlar...
Bankalarda bakiye, mevduat, tediye, tevdiat gibi yabancı sözler kullanılıyor. Bunları kim anlıyor, seviyor acaba? Hukukta müşteki, müteşekkil, darp, sabıka gibi yabancı sözcükler cirit atıyor! Gülünç olaylar oluyor. İşte birkaç örnek. Yargıç sanığa, "sabıkan var mı?" diye soruyor. Sabıkanın ne olduğunu bilmeyen adam, "Benim Allahtan başka kimsem yok" diyor.Yargıç bir başkasına, "Müştekiye darb etmişsin. Ne diyorsun?" diye soruyor. Sanık, "Vallahi harbetmedik. Biraz itiştik" diye cevap veriyor. Yargıç, "Müştekiyi tanıyor musun?" diye soruyor. "Hayır, müşterim değildir" diyor adamcağız.
Daha neler de neler!...
Geçenlerde ir öğretmen arkadaş, not çizelgesinde yanlışlık yaptı. Yanlışlığını düzeltmek için yanına "sehven yazılmıştır" yazacağı yerde "şehven yazılmıştır" yazmasın mı? Bir öğretmen böyle bir yanlışlık yaparsa gerisini siz düşünün. Türkçeye saygı gösterelim, ana dilimize yabancılaşmayalım. Yoksa kimse bize saygı göstermez, ukala gözüyle bakar.
<----------ByMeGa Kullanıcısının İmzası---------->

_________________


Kalan yerini, Giden yol'unu iyi bilir...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
ByMeGa
Admin
Admin
avatar
Yeni tema ve butonlarımız hayırlı olsun
Üye bilgileri
Cinsiyet: Erkek
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 26/04/08
Mesaj Sayısı : 488
Nerden : KoNyA-KarAmaN
Lakap :
Başarı Puanı: 1488
Kullanıcı profilini gör http://www.tuning70.net
MesajKonu: Geri: Türkçe'ye SAYGI Perş. Tem. 17, 2008 2:57 pm

artık bunun geri dönüşü yok. zaten çok dirayetli bir dilimiz olsa bile zaman içinde muhakkak değişecekti. dünyada kullanılan ortak dil başını almış gidiyor. her ülkede bu ortak dil kullanılıyor. buna hiç bir dil karşı çıkamaz. teknolojinin daha da gelişmesiyle Türkçe'den daha çok şeyler kaybedeceğiz.

.. bu msjı yazarken aşağıdaki mail geldi tam yerinde oldu.

.................................................. .........................................
Sizleri, Türk Dil Kurumu'nun güzel bir uygulamasından haberdar edeyim dedim. Aşağıdaki adrese e-posta atarsanız, her gün 2 Türkçe kelime anlamlarıyla birlikte e-posta adresinize gönderiliyor. Türkçe'mizin zenginlikleri görmek için bulunmaz bir fırsat.

Adres:
bilgi@tdk.org.tr

Ayrıntılı bilgi almak için: Türk Dil KurumuDAĞARCIĞINIZA HER GÜN İKİ SÖZ
E-POSTANI BİLDİR HER GÜN İKİ KELİME ADRESİNE GELSİN

Türk Dil Kurumu, elektronik posta adresini bildiren herkese günde iki kelimeyi, anlamı ile birlikte ücretsiz olarak gönderiyor. (ek tablo)

Aralarında gazeteciden yazara, öğrenciden polise her meslekten 45.000'i aşkın kişiye iki sözcük e-posta yoluyla gönderiliyor. Talep her geçen gün artıyor. Son yıllarda özellikle gençlerin kullandığı kelime sayısının azalmasını göz önünde bulundurarak alternatif çalışmalar üreten TDK, gençlerin İnternet'e olan ilgilerini değerlendirdi.

Kurum, ‘
www.tdk.org.tr’ adresinden 'Dağarcığınıza Her Gün İki Söz' yazısına tıklayıp, elektronik posta adresini bırakan herkese anlamları ile birlikte her gün iki sözcük göndermeye başladı. TDK Sözlük Kolu uzmanları tarafından seçilen kelimelerin günün tarih ve önemiyle ilgili olmasına dikkat ediliyor. Örneğin cemrenin düşmesi ile birlikte e-postalara ‘cemre’, 29 Ekim’de ‘cumhuriyet’, Kurban Bayramı’nda ‘kurban’ sözü ile ilgili açıklayıcı bilgiler sunuluyor. Kelimelerin anlamlarının yanında gönderilen sözcüğün içinde geçtiği atasözleri ve deyimlere de yer veriliyor. Ayrıca, türü, söylenişi, vurgusu, yabancı kökenli ise Türkçeye hangi dilden geçtiği konularında bilgi veriliyor. Yabancı kelimelere bulunan Türkçe karşılıklar da e-posta sahiplerine bildiriliyor. TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, halkın Türkçenin zengin söz varlığından yeteri kadar faydalanmadığını söylüyor. “Çok kısıtlı sayıda sözcük bilgimiz var.” eleştirisini yapan Akalın, Türk Dil Kurumu olarak amaçları doğrultusunda, teknolojiyi de kullanarak bu durumun önüne geçmek istediklerini belirtiyor. “Amacımız kişilerin söz varlığını geliştirmek ve Türkçenin zengin söz varlığından faydalanmalarını sağlamak.” ifadelerini kullanan TDK Başkanı Şükrü Halûk Akalın, e-posta adreslerini bırakanların sayısının her geçen gün arttığını kaydediyor.

Uyarılar
1. Bilgisayarlarında e-posta yazılımı (outlook vd.) yüklü olanlar Dağarcığınıza Her Gün İki Söz bağlantısını tıklayarak e-posta adreslerini gönderebilirler. Bilgisayarlarında e-posta yazılımı olmayanların ise e-posta hesaplarının bulunduğu sunucudan (yahoo, hotmail vd.)
bilgi@tdk.org.tr adresine e-posta hesaplarını göndermeleri gerekmektedir.

2. E-posta hesaplarını Kurumumuza gönderdikleri hâlde "Dağarcığınıza Her Gün İki Söz" iletilerini alamayanların e-posta hesaplarının limitlerini, e-posta kutularının dolu olup olmadığını kontrol etmelerini,

3. E-posta hesaplarını değiştirenlerin eski e-posta hesaplarını da belirterek yeni e-posta hesaplarını göndermelerini,

4. E-posta grubundan çıkmak isteyenlerin, bu istediklerini belirten e-posta iletisi göndermelerini rica ederiz.

Türk Dil Kurumu
<----------ByMeGa Kullanıcısının İmzası---------->
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Türkçe'ye SAYGI

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KafeTürk :: ...:::TÜRK:::... :: Türk & Dünya Tarihi -